Sisters in Syncin tarina on esimerkki siitä, miten unelmista voi tulla totta. Joukkue sai alkunsa kahden kokeneen tanssijan, Sanna Vuoren ja Jaana Toikkasen, yhteisestä haaveesta. “Jaanan kanssa olimme pohtineet jo FTM:n aikana pidempään jotain uutta haastetta ja nimenomaan tavoitteellista treenaamista tanssin parissa. Siitä se ajatus sitten kehittyi ja syntyi Sisters in Sync”, kertoo Sanna, joukkueen perustajajäsen.
Alusta asti mukana ollut Sanna kuvailee ryhmää sydämellään: “Joukkue merkitsee minulle todella paljon, ja viikoittainen tiivis yhdessä harjoittelu on tuonut elämään ystäviä myös treenien ulkopuolella. Meillä on aivan erityinen yhteys – synkkasiskojen oma tanssikupla.”
Sisters in Sync ei ole vain tanssiryhmä – se on kunnianhimoinen, kilpailullinen ja lämminhenkinen yhteisö. “Meitä yhdistää sitoutuminen sinnikkääseen harjoitteluun, kilpailuhenkisyys sekä jatkuva halu haastaa itseämme”, Sanna kuvailee. Vaikka joukkueen ikähaitari on laaja, yhteiset tavoitteet ja monta tuntia viikossa treenaamista yhdistävät jäsenet tiiviiksi tiimiksi.
Joukkueen valmentaja ja tanssija Virpi Europaeus tuli mukaan vuonna 2019, kun hänen oma pitkän linjan valmennusuransa joukkuevoimistelussa päättyi. “Törmäsin sattumalta joukkueeseen somessa ja muutamaan tuttuun tanssijaan kesällä 2019. Mietin, että nyt voisi olla aika lämmittää rakas harrastus uudelleen henkiin – ja niin päätin hakeutua mukaan”, Virpi kertoo. Alkuun hän oli mukana rivitanssijana, mutta pian hänestä tuli myös koreografi ja lopulta vastuuvalmentaja.
Virpin valmennustyyliä voisi kuvata ”positiivisen vaativaksi”. Hän uskoo vahvasti siihen, että kehitys jatkuu myös aikuisiällä. “Monessa ihmisessä on piilevää potentiaalia, joka on yhdessä tanssijan kanssa kaivettavissa esille. Haluan, että pystymme esittämään teoksemme hyvillä mielin ja varmasti – ja sen eteen ollaan valmiita tekemään töitä”, hän sanoo.
Synkkasiskot osallistuvat säännöllisesti tanssikatselmuksiin ja kilpailuihin – mutta lavalle nouseminen ei ole vain suoritus. Se on juhla. “Kisapäivät ovat meille juhlapäiviä, joita varten painetaan sata lasissa treeneissä. Lavalle meno on aina sopivalla tavalla jännittävä hetki, mutta joka kerta sitä odottaa. Me sytytään lavalla, ja yleisö usein reagoi – se tunne on mieletön”, Sanna kuvailee.
Virpin mukaan joukkueen yksi selkeä vahvuus on juuri tuo lavapresenssi: “Ohjelmiemme koreografiat ovat liikkuvia ja vaihtelevia, ja meillä on vahva ilmaisullisuus. Yritän koreografina hyödyntää jokaisen vahvuuksia – oli se sitten hypyt, piruetit tai näyttävä läsnäolo.”
Harjoittelu perustuu kausisuunnitelmaan, ja mukana on monia tanssijoita, joilla on taustaa valmennuksesta ja kilpaurheilusta. “Meillä ei ole epäselvyyksiä siitä, että treeneissä käydään säännöllisesti. Tavoitteellisuus on kaikille selviö”, Virpi toteaa.
Joukkueen arkeen kuuluu myös rento yhdessäolo – mutta silloinkin treenaten. “Meillä joukkueillat tarkoittavat usein sitä, että mennään yhdessä tanssileirille treenaamaan ja saunomaan”, Sanna naurahtaa.
Sisters in Sync on enemmän kuin joukko taitavia tanssijoita. Se on ystävyyttä, itsensä ylittämistä ja jaettuja hetkiä – huumoriakaan unohtamatta. “Mieleenpainuvimpia hetkiä ovat usein ne pienet oivallukset treeneissä, kun joku löytää uuden ulottuvuuden liikkeeseen tai tunne alkaa virrata musiikin kautta. Tietenkin kisamenestykset ovat huippuja, mutta tärkeintä on se matka, jonka teemme yhdessä”, Virpi kuvailee.
Sisters in Sync etsii aika ajoin uusia jäseniä joukkoonsa. Joukkue on suunnattu aikuisille tanssin ja/tai voimistelun harrastajille, joilla on intohimo kehittyä ja esiintyä. Joukkoon kannattaa liittyä, vaikka omasta tanssi-/voimisteluharrastuksesta olisi jo vierähtänyt aikaa – taidot aktivoituu kun rohkeasti heittäytyy siskojen matkaan. Jos rakastat tanssia, sinulla on osaamista ja haluat haastaa itseäsi tavoitteellisessa ilmapiirissä – Synkkasiskot voivat olla juuri sinun seuraava askel.
“Jos haluat mukaan joukkueeseen, jossa on tavoitteita, huumoria ja yhteisöllisyyttä, niin tämä on se paikka”, kiteyttää Virpi. Ja Sanna lisää: “Meillä voi sekä kasvaa tanssijana että löytää elämään uusia ystäviä.”
Seuraa Sisters in Syncin matkaa, kilpailuja ja esiintymisiä – ja tule kannustamaan Synkkasiskoja lavalle! Tai vielä parempaa – liity mukaan.
Kokeilutreenit 2.6. klo 18 PNV Liikuntakeskuksessa, Ohrahuhdantie 4B
Lisätietoja koetanssista.
Seuraa joukkuetta Instagramissa: sistersinsyncdance
Tiedustelut joukkueeseen pääsemisestä: dance@pnv.fi.
Teksti: Hanna Hiilamo
Pakilan Voimistelijat | Pohjois-Helsinki
Toimimme Pakila, Paloheinä, Pirkkola, Torpparinmäki, Oulunkylä, Maunula, Malmi, Postipuisto, Kuninkaantammi, Veräjälaakso -alueella tarjoten voimistelua, tanssia ja liikuntaa harraste- ja kilpatasolla.
Ajankohtaista
Linkit
© Pakilan Voimistelijat | Kaikki oikeudet pidätetään | Verkkosivuston toteutus Meio Oy