PNV Dancers ‑showtanssilinja

Kiin­nos­taa­ko tavoit­teel­li­nen tans­sin har­ras­ta­mi­nen tii­viis­sä ryh­mäs­sä, osaa­vien opet­ta­jien ohjauk­ses­sa? 

PVN dancers

Tanssiharrastus kaiken tasoisille harrastajille Pohjois-Helsingissä

PNV Dancers ‑tans­si­lin­jal­la tar­joam­me mah­dol­li­suu­den tans­sia ja kil­pail­la monen­lai­sis­sa ryh­mis­sä, jot­ka on suun­nat­tu kai­ke­ni­käi­sil­le — eri ikäi­sis­tä lap­sis­ta nuo­riin ja aikui­siin. Vali­koi­mas­ta löy­tyy myös avoi­mia show­tans­sin viik­ko­tun­te­ja 7–13 vuo­tiail­le. Alkeis­ta­son tun­nit Show­tans­si alkeet (7–9v & 10–13v) löy­ty­vät las­ten har­ras­te­lii­kun­nan luku­jär­jes­tyk­ses­tä ja jat­ko­ta­son tun­nin löy­dät tääl­tä.

Lap­sil­le ja nuo­ril­le suun­na­tuis­sa ryh­mis­sä har­joi­tel­laan kisa­ko­reo­gra­fi­aa, tans­si­tek­niik­kaa ja eri tans­si­la­je­ja. Ryh­mät osal­lis­tu­vat kau­den aika­na usei­siin tans­si­kil­pai­lui­hin ja ‑kat­sel­muk­siin. Uutuu­te­na syk­syl­lä 2024 aloit­taa 7–9‑vuotiaiden esiin­ty­vä ryh­mä Mys­te­ria ja kevääl­lä 2025 aloit­ta­va 8–9‑vuotiaiden Sere­nia. Nämä ryh­mä eivät kil­pai­le vaan esiin­tyy seu­ran näy­tök­sis­sä ja muis­sa tapah­tu­mis­sa. 

Tar­jol­la on myös show­tans­sin esiin­ty­viä ja kil­pai­le­via ryh­miä aikui­sil­le! Skaa­laa löy­tyy ren­to-ottei­ses­ta show­tans­sis­ta aina kor­kea­ta­soi­seen kil­pai­lu­toi­min­taan, jos­sa täh­dä­tään hui­pul­le show­tans­si­kil­pai­luis­sa. Tutus­tu kil­pai­le­viin ryh­miim­me.

Hae mukaan PNV Dancers ‑showtanssilinjalle!

Kil­pai­le­viin ryh­miin on mah­dol­lis­ta hakea keväi­sin haku­ti­lai­suu­den kaut­ta tai täy­den­nys­haus­sa elo­kuus­sa. 

Ota yhteyt­tä ja kysy lisää: dance@pnv.fi

Tans­si­har­ras­tuk­sen voi myös aloit­taa tans­si­lin­jan avoi­mil­la tans­si­tun­neil­la, ja siir­tyä opet­ta­jan suo­si­tuk­sel­la myö­hem­min mukaan kisa­ryh­mään, jos tavoit­teel­li­sem­pi har­ras­ta­mi­nen ja kil­pai­le­mi­nen kiin­nos­taa.

Esiintyvät tanssiryhmät aloittelijalle (7–9 v.)

Esiin­ty­vät tans­si­ryh­mät aloit­te­li­joil­le (7–9 v) ovat mai­nio tapa aloit­taa show­tans­si­har­ras­tus mata­lal­la kyn­nyk­sel­lä.

Mukaan tans­si­maan pää­see ilman haku­ti­lai­suut­ta. Ryh­mät eivät kil­pai­le, mut­ta esiin­ty­vät useis­sa samois­sa kat­sel­muk­sis­sa kuin tans­si­lin­jan kil­pa­ryh­mät. Esiin­ty­vis­sä ryh­mis­sä las­ten  tans­si­tai­dot kehit­ty­vät ja he saa­vat pal­jon hyviä koke­muk­sia esiin­ty­mi­ses­tä suu­rel­le ylei­söl­le.

Mys­te­ria on suun­nat­tu 7–9 vuo­tiail­le lap­sil­le. Ryh­mä aloit­taa syys­kau­den aina lii­kun­nal­lis­ten leik­kien avul­la ja tans­sin lii­ke­kie­leen sekä toi­siin­sa tutus­tuen. Koreo­gra­fi­aa ope­tel­laan lyhyis­sä osis­sa. Opet­ta­ja var­mis­taa että kaik­ki oppi­vat tar­peek­si ensim­mäi­seen esiin­ty­mi­seen men­nes­sä. Ryh­mään pää­see mukaan myös kevät­kau­del­la. Opet­ta­jas­ta riip­puen ryh­mä joko jat­kaa samal­la koreo­gra­fial­la lisä­ten sii­hen ele­ment­te­jä tai­to­jen kart­tues­sa tai he aloit­ta­vat uuden teok­sen työs­tön.

Sere­nia on suun­nat­tu 8–9‑vuotiaille lap­sil­le. Ryh­mä sopii lap­sil­le jot­ka halua­vat ver­rat­tain nopeas­sa tem­mos­sa oppia uut­ta. Sere­nias­sa tul­laan opet­te­le­maan hie­man vaa­ti­vam­pia lii­ke­sar­jo­ja kuin Mys­te­rias­sa. 

Molem­mat ryh­mät har­joit­te­le­vat ker­ran vii­kos­sa. Esiin­ty­mi­set ovat pk-seu­dun tans­si­kat­sel­muk­sis­sa ja STA­RA-tapah­tu­mis­sa sekä seu­ran omis­sa näy­tök­sis­sä.

Syk­syn 2025 har­joi­tusa­jat:
Mys­te­ria to 18:00–19.00, PNV Lii­kun­ta­kes­kus
Sere­nia to 18:30–19:30, PNV Lii­kun­ta­kes­kus
Vapaa­eh­toi­nen lisä­har­joi­tus “Show­tans­si alkeet 7–9v” ‑tun­ti ti 17:30–18:30, PNV Lii­kun­ta­kes­kus

Hin­nat:
210 €/syyskausi, 210 €/kevätkausi
Lisä­har­joi­tus edul­li­ses­ti +100 €/kausi.
Jäsen­mak­su 30 €/ toi­min­ta­vuo­si

Ota yhteyt­tä ja kysy lisää: dance@pnv.fi. Ilmoit­tau­du mukaan alla ole­vas­ta lin­kis­tä. 

Tanssillinen voimistelu aloittelijalle (8–11 v.)

Vana­mo: Jouk­kue on suun­nat­tu 8–11 ‑vuo­tiail­le lap­sil­le. Mukaan pää­see ilman eril­lis­tä haku­ti­lai­suut­ta. Ter­ve­tu­loa tutus­tu­maan! 

Jouk­kue har­joit­te­lee kil­pai­lu­ko­reo­gra­fi­aa ker­ran vii­kos­sa ja esiin­tyy Voi­mis­te­lu­lii­ton STA­RA-tapah­tu­mis­sa sekä seu­ran näy­tök­sis­sä. Tavoit­tee­na myös osal­lis­tua tans­sil­li­sen voi­mis­te­lun kil­pai­lui­hin kevääl­lä 2026. 

Halu­tes­saan har­joi­tus­ko­ko­nai­suu­teen voi yhdis­tää tans­sil­li­sen voi­mis­te­lun tun­nin las­ten ja nuor­ten har­ras­te­lii­kun­nan luku­jär­jes­tyk­ses­tä tai Gym­nae­stra­da-kurs­sin. 

Jouk­ku­een vas­tuu­val­men­ta­ja­na toi­mii Sir­pa Laher­vo. 

Aika­tau­lut kevät 2026: 
Jouk­ku­een har­joi­tus tiis­tai­sin klo 16:15–17:30 (11.8.2025 alkaen) PNV Lii­kun­ta­kes­kuk­sel­la (Ohra­huh­dan­tie 4B). 
Vapaa­eh­toi­nen lisä­har­joi­tus on kes­ki­viik­koi­sin klo 16:15–17:30 (1.9.2025 alkaen) PNV Lii­kun­ta­kes­kuk­sel­la. 

Hin­nat: 
210 € /kausi 
Vapaa­eh­toi­nen lisä­har­joi­tus +100 €/kausi 
+ jäsen­mak­su 30 € /toimintavuosi 
+ jouk­kue­ku­lut (osal­lis­tu­mis­mak­sut, asut jne) 

Ota yhteyt­tä ja kysy lisää: dance@pnv.fi. Ilmoit­tau­du mukaan alla ole­vas­ta lin­kis­tä.  

Showtanssin avoimet harjoitukset (10–12v., jatko)

Show­tans­sin avoi­met har­joi­tuk­set jär­jes­te­tään yhdes­sä PNV Dancer­sien kil­pai­le­van jouk­ku­een kans­sa. Tun­neil­le har­joi­tel­laan tans­si­tek­niik­kaa ja tans­sia tuke­via har­joit­tei­ta, tun­neil­la har­joi­tel­laan omia pie­niä koreoi­ta.

Avoi­met har­joi­tuk­set ovat hyvä väy­lä pääs­tä mukaan jouk­ku­ee­seen ja avoi­miin har­joi­tuk­siin voi tul­la kes­ken kau­den. Tun­nil­la voi käy­dä kokei­le­mas­sa las­kun erä­päi­vän puit­teis­sa. 

Tun­ti sopii tans­si­joil­le, joil­la on jo hie­man koke­mus­ta tans­sis­ta ja tans­sin perus­tai­dot ovat tut­tu­ja.

Har­joi­tuk­set tiis­tai­sin klo 16.30–17.30 PNV Lii­kun­ta­kes­kuk­sel­la. Kevät­kausi 7.1.–16.5.2026 (ei tun­te­ja vii­kol­la 8, eikä 30.4.2026).

Hin­nat: 
165 € /kausi + jäsen­mak­su 30 € /toimintavuosi 

Ota yhteyt­tä ja kysy lisää: dance@pnv.fi Ilmoit­tau­du mukaan alla ole­vas­ta lin­kis­tä.  

Tavoitteellinen tanssiharrastus — Showtanssia kisaryhmissä

Kisa­ryh­mien koreo­gra­fia­tun­neil­la kes­ki­ty­tään eri­tyi­ses­ti ryh­män kisa­ko­reo­gra­fian har­joit­te­luun. Tär­keäs­sä roo­lis­sa on myös hyvä läm­mit­te­ly, fyy­si­sen kun­non ja liik­ku­vuu­den lisää­mi­nen, tans­si­tek­nii­kan vah­vis­ta­mi­nen sekä ryt­mii­kan, dyna­mii­kan ja eläy­ty­mi­sen har­joit­te­lu.

Show­tans­si on näyt­tä­vä ja moni­puo­li­nen tans­si­la­ji, jos­sa kes­keis­tä on mukaan­sa­tem­paa­vat koreo­gra­fiat, tans­sin ilo sekä tari­nan­ker­ron­ta ja ilmai­su. Show­tans­sis­sa ote­taan vai­kut­tei­ta usei­den eri tans­si­la­jien tek­nii­kois­ta ja tyy­leis­tä, perus­tek­niik­ka poh­jau­tuu kui­ten­kin vah­vas­ti jazz­tans­siin ja balet­tiin. 

Show­tans­sil­le tyy­pil­li­siä ele­ment­te­jä ovat muun muas­sa eri­lai­set askel­sar­jat, pirue­tit, hypyt ja jalan­hei­tot. Show­tans­sin koreo­gra­fiat voi­vat sisäl­tää myös akro­baat­ti­sia liik­kei­tä ja nos­to­ja. Koreo­gra­fioi­den lii­ke­kie­leen vai­kut­taa suu­res­ti opet­ta­jan oma tans­si­taus­ta ja ‑tyy­li!

Koreo­gra­fia­tun­tien lisäk­si kisa­ryh­män tans­si­joi­den viik­ko-ohjel­maan kuu­luu oheis­tun­ti. 

Näil­lä oheis­tun­neil­le kes­ki­ty­tään kehit­ty­mään tans­sin eri osa-alueil­la ja vah­vis­ta­maan eri tans­si­la­jeil­le omi­nais­ta tek­niik­ka ja lii­ke­kiel­tä. Oheis­tun­ti­na kau­des­ta riip­puen voi olla mm. street, jazz tai nykys­how.

Kisa­ryh­mis­sä har­joit­te­le­vil­la on mah­dol­li­suus har­joi­tel­la myös soo­lo- tai duo­ko­reo­gra­fia joko omak­si ilok­si tai tans­si­kil­pai­lu­ja var­ten.

PNV Dancers ‑kisaryhmät

PNV Dancers show­tans­si­lin­ja koos­tuu useis­ta kil­pai­le­vis­ta jouk­kueis­ta sekä pien­ryh­mis­tä. 

Lisäk­si tar­joam­me mah­dol­li­suu­den osal­lis­tua kil­pai­lui­hin soo­lo- ja duo­tans­si­joi­na, antaen jokai­sel­le mah­dol­li­suu­den lois­taa ja kehit­tyä omien tavoit­tei­den­sa mukai­ses­ti.

Olem­me sitou­tu­neet tar­joa­maan innos­ta­van ja tur­val­li­sen ympä­ris­tön kai­kil­le tans­si­joil­lem­me, kan­nus­taen hei­tä saa­vut­ta­maan par­haan­sa tans­sin paris­sa, kas­va­vas­sa tans­siyh­tei­sös­säm­me.